font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Antrenör kimdir? – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Antrenör kimdir?

30 Aralık 2015

cavit_altunayAntrenör adayı, tabii ki bir basketbol oyuncusudur. Peki Her oyuncudan bir antrenör yaratılabilir mi ? Tabii ki hayır. Aday, çok iyi bir konuşmacı olmalı. Düşündüklerini açık ve öz olarak aktarabilmeli. Geveze değil. İyi bir dinleyici olmalı. Oyuncunun neyi anlamadığını, ancak onu dinlerseniz öğrenebilirsiniz. Sonuçta oyuncu ile bir bilgi alışverişine giriliyor. Genç antrenörlerde en çok tesbit ettiğim hatalar ise; hep haklılar.

Anlamadığı zaman, Anlamadım  diyebilmeli. ( Bu, oyuncuya da iyi bir örnek olur ). Anlaşmazlık daha çok konuşanı dinlememekle başlar.

Antrenör iyi örnek olmalıdır.Zaman ve enerji geri kazanılamaz. Lütfen, antrenmanlarda daha dikkatli olun. Fundamental konusu işinizin ? olmazsa olmaz  faktörüdür. Bizzat çalışmalısınız. Öğretmek istediğiniz hareketleri yavaş fakat doğru yapabilmeniz çok faydalı olur. Hiç olmazsa , doğru tarif edebilmelisiniz. Detaylar ise çok önemlidir. Oyuncuya hareketin nasıl yapılacağını net olarak anlatmalısınız. Detay mükemmellik için en önemli şarttır.

Hedefiniz oyuncuyu yormak değil, oyuncuya öğretmek olmalı. Biraz balistik bilgi şut yüzdesini ne kadar da arttırırdı.Balistik öyle, çok da zor değil. www.google.com a  girip, ballistic  yazın ve gerekli bilgiye ulaşın ). Basketboldaki  hentbol şutları  kötü yüzdenin birinci sebebidir. Basketbol aslında bir  üçgen  oyunudur. Açıların önemi bilinse fena mı olurdu  İnsan, sanıldığı gibi yavaş değildir. Ama, ne kadar süratli olduğunu da bilmez. Bu konu öğretildiğinde ise, kaptırılan top sayısı azalır, kapılan top ise, bir hayli artar.

Öncelikle her oyuncu iyi oynamak ister. Bu birinci gerçek. Her antrenör de oyuncusunun iyi oynamasını ister. Bu da ikincisi. Oyuncu iyi oynayamıyorsa sebep dialog eksikliğidir. Bu da üçüncü gerçek. Bu hatanızı düzeltin. Diyalog iyi antrenör olmaya yeterli şart değildir ama gerekli şarttır.

Tabii ki antrenörün İngilizce de bilmesi lazım. Teknik kitap, film ve dergiler, ortak dil olarak kabul edilen İngilizcedir. Kendinize bir kütüphane ve CD koleksiyonu kurmalısınız. Her antrenör ustasından ileri olmalıdır. Tabii, yetiştireceği antrenörden de geri olacaktır… Bir maçı seyirci gibi seyretmeyin. Doğru ve yanlışları görüp, bilginizi arttırın. NBA TV için hergün 2-3 saat ayırmalısınız. Çok iyi oyuncular var. Birçok kursa katılmalısınız. Birçok antrenör ile iletişim içinde olmaya çalışın.

( Yabancı antrenörler dahil ). Günümüz bilgisayar çağı.. e-mail ile herkese ve ucuz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Tek fikir sahibine  fikrisabit  denir. Düşünemez. Düşünebilmek için en az  iki fikir  lazım. Doğru çözümlere  birçok fikir  sahibinin ulaşma şansı, tabii ki daha fazladır.

Altyapıda Başarılı olduk diyebilmek için ölçü nedir ?

Altyapı, acaba çocukları toplayıp başlarına bir antrenör tayin ederek yapılabiliyor mu ? Tabii ki hayır. Peki, bu nasıl yapılmalı ? Öncelikle, her değişiklik yönetim tarafından gerçekleştirilir. Hiçbir gelişme yönetimin imzası olmadan gerçekleşemez. Bunu bilelim. Gelişme yönetimin izin verdiği kadar olabilir de diyebiliriz. Çünkü yönetim, konunun sınırlarını kendi bilgisi dahilinde büyütebilir, büyütür. Evolution (evrim) – revolution (devrim) ikilemi, tabii ki revolutiona izin vermez…

Demek ki başarı, yönetimin aldığı kararların doğruluğuna doğrudan bağlıdır. Altyapı konusu, yönetimin iradesi ve izini ile başlar ve belki gelişir. Genel kanı niceliktir. Yüzlerce çocuk arasından nasıl olursa olsun, bize lazım elemanlar yetişecektir sanılır. Büyük hata, işte burada yapılır ve yapılmaktadır.
Antrenör konunun olmazsa olmaz faktörüdur. Kalitesi ürünün seviyesini tayin edecektir. Antrenör parantez dışındaki çarpan gibidir.

Yönetim, altyapı planlamasında, mutlaka öncelik tanıması gereken konuları belirlemelidir: Altyapı antrenörleri nasıl geliştirilecek ? Programı yapılmalı. İyi bir altyapı antrenörü kimdir ? Objektif ölçüm nasıl yapılmalı ? Bilinmeli. Kulüp bütçelerine mutlaka, altyapı antrenörlerini geliştirmek için bir ödenek konulmalı .

İşte, Türkiyede yapılan ölümcül hata.. Ama bu hata oyuncu yetiştirmeninolursa olmaz faktörüdür, Altyapı organizasyonu yöneticinin kalitesini ve bilgi birikimini ortaya koyar. Yetişecek oyuncu kalitesi ise antrenörün bilgi ve birikimine bağlıdır. Nasıl ki altyapı organizasyonunda yönetici kalitesi sistemi sınırlıyorsa, antrenörün kalitesi de yetişen oyuncu kalitesini sınırlar.

CAVİT ALTUNAY

BENZER YAZILAR

Stance kayma adımı konuşma çalışması. Bu drill’de oyuncular dip çizgide sıralanırlar.1  yarı saha çizgisine stance pozisyonunda boksör duruşu ile kısa zig-zag ile (1) kayar.Yarı saha çizgi...
Basketbolda Bireysel Antrenörlük Bireysel antrenörlük, son zamanlarda basketbol içinde hızlı büyüyen bir sektör haline geldi. Bu konuda hiçbir kural, statü ve yasa olmadığından, hakkı...
Neden Stance ? Bu yazıda, okuyacaklarınızın bir çoğu kendi kişisel tecrübelerim ve değerli büyük basketbol koçlarından aldığım birbirinden kıymetli bilgilerden oluşm...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir