font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Antrenman kuralları. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Antrenman kuralları.

29 Aralık 2015

antrenman_kurallarıBiz koçların ,takım disiplini, gururu ve birliğini sağlamak için ,antrenmanlara ait bazı kuralları olması lazım.Kendi ekibimizden başlarsak ; yardımcı koçlar özel bir görev veya durum olmadıkça tüm idmanlara koçtan önce gelmeli ve gereken düzenlemeler ve çalışmaları yapmalılar.Eğer idmana katılamayacak kadar acil bir konu söz konusu ise ,mutlaka koçtan izin almalıdırlar.

Çok özel bir durum olmadıkça koç tüm idmanlara katılmalıdır.Bir oyuncunun idmana gelmemesi ancak şu durumlarda geçerli olur ( koç veya yardımcılarına  kendi  haber vermek kaydıyla ) ; yataktan kalkamayacak kadar hasta veya sakat olduğunda ,evinde acil bir durum olduğunda veya okuluyla ilgili bir konu olduğunda .Tabii ki oyuncular hem kendilerini geliştirebildiklerini gördüklerinde ,hem de yaptıkları işten zevk aldıkları sürece bu problemle karşılaşma şansımız azalır.Ayrıca ,oyuncu veya yardımcı koçların ,idmanlara geç gelmeleri veya idmana katılmamaları tepkiyi veya cezayı gerektirir.

Çok acil durumların dışında ,antrenmanlar sırasında koçları ve oyuncuları kimsenin rahatsız edip,
dikkatlerini dağıtmasına izin verilmemeli.Koçun bu konuda titiz davranıp ,yardımcılarına ve oyuncularına örnek olması gerekir.Örneğin ;idman sırasında telefonla görüşmemeli ,cep telefonunu kapalı tutmalı ,idmana dışarıdan gelen ( arkadaş ,veli, idareci vs.) biriyle konuşmamalı.Tabii ki ,bunlar yardımcılar ve oyuncular için de geçerli olmalı.
Su molaları hariç hiçbir oyuncu idman sırasında oturmamalı.Koçun da idman sırasında hiç oturmaması gerekir.Bu davranış dirençli ve konsantre olmanın mesajını verir.Oyuncuların ellerini bellerine koymalarını ve dizleri üzerine eğilmelerini molalar hariç istemeyiz.Bu davranış ,yorgunluğa teslim oluşluğun ve mücadelenin yarım bırakılacağının mesajlarını verir ve tüm takıma bu mesaj yayılır.Tüm oyuncular idman sonuna kadar istekli ve bütün güçlerini vermeğe hazır olmalıdırlar. Yoksa ,yakın giden bir maçın son bölümlerinde istediğiniz savaşçı yüzleri göremezsiniz.

Koç konuşurken bütün gözler ona bakmalı ,bir oyuncu konuşurken diğer oyuncular ve koçlar ona bakmalı.Bu dikkatlerin dağılmasını engeller.
Her oyuncuya , yaptığımız uygulamalar ile ilgili soru sorabilecek cesareti vermeliyiz.Fakat ,bu tip soruların idmanın ritmini ve bütünlüğünü bozmaması için ya idman sonunda , ya da bir sonraki idmandan evvel sorulmasını isteyelim.Her yeni drill veya taktik çalışmaya başlamadan evvel ,oyunculara amacımızın ne olduğunu anlatmamız ve konuyla ilgili soruları cevaplamamız idmanın verimini arttıracaktır.Oyuncular görevlerini ezbere değil ,nedenini anlayarak yerine getireceklerdir.
Koç çalışma sırasında düdük çalınca herkesin durması gerekli.Eğer bu bir drilldeki değişiklik için çalınmışsa , bu en çabuk şekilde yapılmalı.İdmanın başında veya sonunda ( bu diğerlerinde daha kuvvetli ve değişik melodili olmalı ) çalınan düdükle beraber oyuncular çok hızlı koşarak ,
önceden belirlenen toplanma noktasına gelmeliler.
İdman içerisinde küfür ve öfkeyi belirten beden hareketlerine hiçbir şekilde izin verilmemeli
( oyuncu kendi kendine yapmış olsa da ).Kendi aramızda yaptığımız 5e 5 maçlarda yardımcı antrenörler zaman zaman yanlış düdükler çalabilirler ; bunlara hiçbir oyuncu karşı çıkamayacağı gibi yorum da yapmamalı.Çünkü aynı şeylerin maçta başımıza gelmesini istemeyiz.Hele maçın sonundaki en önemli saniyelerde kimse oyuncusunun bu davranışları yüzünden teknik faul almasını istemez.O zaman bunun önlemini almalıyız.
Bütün idmanlarda tüm oyunculardan tam eforla çalışmalarını isteyelim ve buna onları zorlayalım.
İdman içinde yavaş tempoyla çalışan veya drill sırasında kaytararak dinlenen oyuncuya kesinlikle izin vermeyelim.Eğer bir oyuncu ağrısı veya bir sakatlığı yüzünden çalışmayı tam eforla yapamıyorsa ; onu takım idmanından çıkarıp ,özel çalışmaya sokmalı( sakat olmayan yerlerin kuvvetlendirilmesi,şut veya fundamental çalışması vs…).Böylelikle takımın idman temposu ağırlaşmaz ve çalışmadan istenen verim alabiliriz.
Sonuç olarak tüm oyuncular, bütün gayretlerini vererek idman yapmayı öğrenmeli ve çoşkulu olmalılar.Böyle davranarak ; çoşkulu olma eğilimi olmayan oyuncular bile zamanla tüm heyecanlarını yaptıkları işe katmayı öğrenirler .Böylece çok mücadeleci bir takım olup ,hem bireysel hem de takım olarak başarıyı yakalayabilecekler.

Kaynak:tubad.org.tr

BENZER YAZILAR

Baseline oyunu 8 Topu oyunu 3 nolu oyuncu sokar. 4 nolu oyuncu 2 nolu oyuncuya perdeleme yapar 2 sol forvet pozisyonunda topla buluşur 4 daha sonra topu oyuna sokan 3 ...
Bir Basketbolcu Kendini Nasıl Geliştirebilir... Güçlü ve başarılı bir basketbol takımı için her oyuncunun psikolojik olarak güçlü olması son derece önemlidir.Bir basketbolcu,yalnızca maç öncesinde d...
Oyun mu önemli, oyuncular mı? Ben NBA maçlarından çok NCAA (Kolej) maçlarını izliyorum. Bence Dünya basketbolunun karakteri Amerika'da NCAA'de belirleniyor çünkü dünyanın en meşhur...

Comments

  1. Mert - 22 Haziran 2017 at 20:26 - Cevapla

    Sizce turnike basketbolun olmazsa olmazı mıdır? Topu içeriye sokmakta ve sayıya dönüştürmekte zorlanan bir oyuncu iyi bir basketci olabilir mi? Dripling ve atışları bunu telafi edebilir mi?

    • Taylan Yerlikaya - 16 Temmuz 2017 at 15:42 - Cevapla

      Turnuike çembere yapılan yakın ve sayı olma olasılığı en yüksek atışlardan beri bu yüzden önemli.İyi dribling ve şut atarsan tabiki sana çok artı katacaktır.Şunu hatırlatmak istiyorum eksik yönünü biliyorsun bunu geliştirmeye çalışmayı denesen daha iyi olacaktır.Hücumda ne kadar fazla silahın olursa o kadar iyi olacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir