font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Altyapılarda hücum anlayışı – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Altyapılarda hücum anlayışı

25 Aralık 2015

minibasketballTakımınızda bulunan 10 yaşındaki 7 8 çocuğun iki basamaklı rakamlarda sayı atarak bir maçı tamamladığını düşünün. Bir antrenör olarak başında bulunduğum takımlarda veya asistanlık görevlerim sırasında gözlemlediğim en büyük eksikliklerden birinin de zayıf ofensif anlayışların takımlarımıza egemen oluşuydu. Her sezon farklı yetenekte oyuncularımızın bulunduğu takımlarımıza yön verirken onların bu yeteneklerini geliştirmelerini sağlayacak ofensif anlayışlardan çok uzak kaldığımızı hissettim. Peki nerede yanlış yaptık Öncelikle oyuncularımızı değerlendirirken yada hazırlarken onları aslında yetişkin birer oyuncuymuş gibi görme ve overcoaching yani aşırı koçluk yapma yanılgısına düşmemeliydik. Pek çok antrenörde gözlemlediğim hata temel fundamental öğretimine yeterli önem vermeden ofensif anlayışı basite indirgemeden bir basketbol öğretim yöntemi kullanıyor olmalarıydı. Burada iki durum söz konusu olacaktır. Birincisi oyuncularımız karmaşık yöntemi eninde sonunda ezberleyecekler ancak kendi inisiyatiflerini kullanmadıkları ve uygun olmayan hareketlere zorlandıkları için başarısız olacaklardır. İkincisi ise daha vahim bir sonuçtur. Emin olun ki takımınıza öğrettiğiniz hücum kalıbının -örneğin bir küçük takımda shuffle offensein- bu liglerde defansif bir karşılığının bulunamayacağıdır. Yani bu setler bir A takım oyuncusunun savunmada gösterdiği reaksiyonların etkisiz bırakılması esasına göre hazırlanılmıştır.Sonuç olarak ortaya çembere bakmadan devamlı katlar yapan paslaşan ancak doğru çözümü bulamayan 12 adet robottan oluşan bir basketbol takımı çıkacaktır. Unutmayın ki kötü oynayan takımlara karşı kötü oynarsınız. O halde sorunumuzu nasıl çözelim? Öncelikle bireysel fundamental çalışmaları antrenmanımızın önemli bir bölümünü oluşturmalıdır. Ben bireysel hücum temel tekniği öğretimine şut ile başlıyorum. Şut konusu basketbolun oldukça zor öğretilen konularından biridir. Bizimle basketbola yeni başlayan oyuncumuza şut atmayı öğreterek işin çok önemli bir kısmını halledebileceğimizi düşünüyorum. Unutmayın ki özellikle küçük yaşlarda oyuncular şut atmayı çok severler. Doğru şutu öğretmek ancak bunun nasıl ve ne zaman kullanılacağını belirlemek en önemli görevimizdir. Bireysel fundamental konusunu çok fazla derine girmeden geçebilirim, ancak fundamental öğretimi bir zorunluluktur ve belirli hedefleri olan antrenörler eksik fundamentalin her zaman sorun olacağını bilirler

TAKIMIMIZIN HÜCUM ANLAYIŞI

Resmin bütününü görerek lige hazırlanmak ve hedefler koymak çok önemli olacaktır. Öncelikle hazırlık dönemimizde bireysel hedeflerimizi ve takımızın ofensif stratejilerini iyi belirlemeliyiz.
Şu bir gerçek ki hücumumuzu savunmadan başlatmak işimizi oldukça kolaylaştırır. Ancak burada bir parantezi zamanının büyük çoğunluğunu savunmalarla ( özellikle alan savunmalarla) harcayıp işin sonunu top çalma savunma ribaundu sonrası hızlı hücumlara dayandıran ofensif anlayışlara açmamız gerekiyor. Elbette savunma çok önemlidir ancak sadece koşan veya sadece savunma yapan oyuncuların ilerleyen zamanlarda bu tek yönlü hücum anlayışları yüzünden tıkanıp kaldıklarını gördüm. Fast Break çok önemli bir hücum silahıdır ancak tek başına yeterli olmayacaktır.

HÜCUM ANLAYIŞININ BASİTLEŞTİRİLMESİ

Hücum açısından düşünürsek bir oyuncuyu yetiştirmenin en önemli noktalarından birinin top kullanma yüzdelerinin eşit olarak dağıtılması olduğunu düşünüyorum.Bu şekilde özellikle küçük yaşlarda basketbol maçlarında savunmaların işi oldukça zorlaşacaktır. Şu bir gerçek ki iki oyuncumu bir oyuncuyu savunmakla görevlendirerek kazandığım maçlar olmuştu. Ofensif anlayışın basitleştirilmesinden kastımız kesinlikle oyuncularımızı tamamıyla serbest bırakmak olmamalıdır. Belirli kurallar içinde yaratıcılıklarını kullanmalarını sağlamalıyız. Ben bunun için hücum için belirlediğim bazı kuralları öğretmekle işe başlıyorum.

-Çabuk oyun
Oyuncularımızın acele etmeden ama çabuk oynamasını istiyoruz. Burada amacımız çabuk paslar penetreler ve basit oyunlarla çembere daha hızlı ve kolay gidebilmektir. Bu sayede ofensif reytingimizde yükselecektir. Şu sahneyi düşünün, yarı sahayı baskılı bir savunma karşısında 6 sn de geçen ve hücum sahasında 8 – 10 sn daha topla oynayan bir küçük takım oyuncusu. Emin olun ya baskı gelecektir, ya da kullanılan atış aceleci olacaktır.Çabuk oynayarak oyuncularımızın fiziksel açıklarını da kapatabiliriz.

-Baseline seviyesinden yukarı pas yasağı
Oyuncularımın kanatlardan yaptıkları penetrelerden sonra baseline a kadar inip topu tuttuklarını ve buradan pas atmaya çalıştıklarını gördüm. Top seviyesinin bu kadar aşağı çekilmesi ve tutulması (genellikle penetre başarısız olmuşsa oyuncu savunmaya arkasını döner saha görüşünü kaybeder ) topa olan baskıyı arttırdığı gibi buradan atılacak pasların zayıf mesafeleme ve açı bulamama yüzünden top kaybına dönüşmesine yol açıyordu. Bu durumda oyuncularımdan penetreleri körü körüne değil de bir amaç uğruna (çembere gitme , iyi bir pas açısı yaratabilme )yapmalarını istedim.

-Faul yüzdeleri
Özellikle minik ve küçük takım seviyelerinde faul yüzdeleri oyunun sonunu önemli ölçüde belirlemektedir. Antrenmanlarımızda şut çalışmalarının yanı sıra faul drillerine de önemli zamanlar ayırmaktayız. Müsabaka esnasında faul atışlarına hücum ribaundu için oyuncu sokmamaya başladık böylece oyuncularımızın kendine olan güvenleri daha da arttı (siz geri dönün savunmaya yerleşin arkadaşınız sayı yapacak demek çok etkili bir yöntemdir.)

-Isolation oyunları
Isolation oyunları ofensif oyun stratejimizin çok önemli bir parçasıdır. Her oyuncumuzun boşaltılan alanlara yırtıcı penetreler ve katlar yapabileceği dizilişler oluşturmalıyız. Böylece özellikle altyapıda 1 e 1 savunmaların ve yardım tarafı savunmalarının eksiklerini cezalandırırız. Yardım savunmaları genellikle yanlış gelecektir (aşırı yada geç )

-Dış atışlarımızda esneklik
Çok hatalı olmadığı sürece ( çok erken ,el üstü vb ) oyuncularımızdan dış atışlarda cesur davranmalarını bekleriz. Hatta tersi durumlar yani çekingen davranma önemli bir sorun teşkil edebilir. Ne yazık ki hala 3 saniye koridorunda 5 kişiyle alan savunması yaparak kapanan minik yada küçük takımlar görüyorum. Genellikle çok hareketsiz, rotasyonsuz ve gömülü olan bu savunmaları açmanın iki yolu vardır. Hızlı hücumlar ve dış şutlar. Eğer defansif transition organizasyonumuza güveniyorsak dış şutlarımızı korkmadan kullanmak bu savunmaları açacak anahtar olabilir.

-Pozisyon dağılımı
Minik ve küçük takımlarımızda oyuncularımıza belirli pozisyonlar vermedim. Daha önceleri bazı antrenörlerin oyuncularına örneğin minik takımda sen 5 numarasın kardeşim senin işin pas vermek perdeleme yapmak ribaund almak vb sözler söylediklerini duydum. Ancak bu çok yanlış bir söylemdir. Savunmada fiziksel açıdan bir eşleştirme kullanmak mantıklı olabilir ancak uzun oyuncumuza da kısalardaki kadar topla oynama alışkanlığı kazandırmalıyız.

-İkili Oyunlar
Basit ikili oyunlar çok etkili olacaktır. Özellikle pick n roll, gıve n go yada pas ve top tarafına yapılan katlar, isolation oyunlarımızın sonunda topun tersinden yapılacak flash katlarla çok basit sayılar bulabileceksiniz. Özellikle pick n roll oyunları switch(oyuncu değişme) ile karşılanırsa miss matchlerin (yanlış eşleşme) cezalandırılması çok önemlidir.

-Kenar ,dip topları ve baskı çıkışları
Kenar , dip topu yada baskı çıkışları gibi oyunun önemli bölümlerinde herkesin topu çıkarabileceği yada topu alabileceği oyunlar hazırlayın. Bu savunmayı oldukça zor durumlarda bırakabileceği gibi bize değişik sayı opsiyonları da kazandıracaktır.

small-kid-with-basketball– Faul problemine sokma
Rakibin iyi savunmacısının yada etkili hücum oyuncusunun üzerine giderek onu faul yapmaya zorlayabilir yada savunmada daha çok çalışmasını sağlayarak yıpratabilirsiniz.

-Ofensif ribaundlar
Şut öğretimi gibi altyapılarda antrenörleri zorlayan bir konuda box out konusudur. Liglerimizde birçok iyi savunma takımının savunma ribaundları konusunda önemli eksikleri olduğunu görüyoruz. Çünkü küçük yaşlarda oyuncuya ribaund tekniğini vermek topu istemeyi öğretmek timing vb konuları göstermek çok önemli zamanlar gerektirmekte ve maalesef antrenörler bundan kaçınmaktadırlar. Bu zaafı kullanmalı ve antrenmanlarımızda kullanacağımız bazı drillerle ofensif ribaund tekniklerini oyuncularımıza öğretmeliyiz. Her maç için değişik bir ofensif ribaund hedefi oyuncumuzu motive etmek için yeterli olabilir. Defansif transition organizasyonunuzu göz önünde bulundurun ve o maç için örneğin x oyuncuya bugün senden 3 hücum ribaundu bekliyorum deyin. Sonuçlar çok şaşırtıcı olacaktır.

-Ofensif Reyting
Oyuncularımıza topun değerini öğretmeliyiz. Unutmayalım ki basketbol birçok değişken dinamiğe sahip bir oyudur. Hücumda yapılmış her yanlış şut girişimi top kaybıyla eşdeğerdir. Ofensif reytingi hesaplarken aşağıdaki formül kullanılır. Şampiyon olduğu 1991- 1992 sezonunda Chicago Bulls 1.115 gibi bir ofensif reytinge sahipti. ( formül ve örnek FIBAdan alınmıştır. )

off rating =score points / possesion

possesion = field goal +( free throw x 0.44 ) + turnover – offensive rebound

-Mental Hazırlık
Uzun oyunculardan korkan ve çembere bakmayan kısalar , saldırgan savunmalar karşısında geri çekilen oyuncular Eğer oyuncularımız ne ile karşılaşacaklarını bilmiyorlarsa emin olun aynı hatayı birçok kez yapacaklardır. Onlara sorunu çözmede yardımcı olun. Yapıcı eleştiriler, antrenmanlarda çeşitli savunmalara karşı hücumlar, yeterli sayıda hazırlık maçları ve video kaset gibi araçların kullanımı sizlere yardımcı olacaktır. Kafasını kaldırmadığı için boş arkadaşını görmeyen yada top kaybeden oyuncuya kendisini video görüntülerinden izletin; hataların azaldığını göreceksiniz. Mental hazırlığı iyi olan takımlar daha az basit hata ( çizgiye basma, steps vs ) yaparlar ve top sizde kalır.

Yukarıda bahsettiğim kurallar ve ofensif anlayış benim minik, küçük ve bazen de yıldız takım seviyelerinde kullandığım anlayışlardır.Takımdan takıma yıldan yıla değişiklikler gösterse de genel olarak uygulamalarımdan başarılı sonuçlar aldım. Sizde kendi yönteminizi ve kurallarınızı belirleyin. Sayı atan ve sayı attıran oyunculara sahip olmanın zevkini yaşayacak ve maç kazanırken çok yönlü oyuncular yetiştirmiş olacaksınız. Unutmayın ki altyapılarımızda başarısızlığın en önemli etkeni savunmaların çok iyi organize olmaları değil takımlarımızın ofansif olarak basit sistemlere sahip olmamalarıdır.
CAN KASAPLAR

BENZER YAZILAR

JOHN WOODEN antrenman felsefesi. Her ne kadar, antrenmanda bile, bazı antrenörler basketbolu karıştırmaya çalışsa da, basketbol kolay bir oyundur ve öyle kalmalıdır. Sabırlı olmalısın...
Günün antrenörlük ipucu. (27.01.2014) ” Her antrenman, 90dakikalık bir film gibidir!! Bugün, basketbol antrenmanlarını filmlere benzeteceksek; o zaman düşünmeye başlayalım!! *Öncelikle;...
Altyapıdan üstyapıya ( Mendeses Gümüşdal )... Tecrübeli antrenör Menderes Gümüşdal, altyapıdan üst yapıya geçiş sırasında yaşanan sıkıntılarla anlatan bir yazı yazmış ... İşte basketfaul.co...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir