font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Altyapıda maksimum verim. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Altyapıda maksimum verim.

17 Aralık 2015

hursit_baytokYaptıracağınız antrenmanlardan, drillerden ve maçlardan maksimum verimi alabilmek için aşağıdaki suallerin cevaplarını çok net olarak verebilmelisiniz .

– Felsefeniz nedir ?

– Basketbol oyununun sizin düşüncenize, bakış açınıza göre nasıl oynanması gerektiğini çok net olarak özümsediniz mi ? Oyunun nasıl oynanması gerektiği ile ilgili net bir fikriniz yoksa oyuncularınıza net ve anlaşılır yaklaşımlar sergileme şansı bulamazsınız. Bu durumda seçmiş olduğunuz drillerin oyuncularınıza gerekli faydayı sağlamaktan uzak olmaları kaçınılmazdır. Onları yönlendirecek olan ve hiç bir tereddüte yer vermeyecek görev tanımlamalarını yapacak olan kişi siz olduğunuza göre bu konuda sergileyeceğiniz yaklaşım tarzı onların size olan güvenlerinin ve inançlarının pekişmesine yardımcı olacaktır.

– Oyun stratejinizi maçlara gerektiği ölçüde yansıtabilecek planlamaları yaptınız mı ?

– Antrenmanlarınız bu planlama ışığında mı dizayn edildi
Antrenman planlaması yaparken bir sürü faktörün yanında, ne kadar zamanınız olduğunu , bu zamanı verimli kullanabilmek için neler yapmanız gerektiğini, gerekli malzemenin olup olmadığını da düşünmelisiniz. Antrenmanların bir çoğu zaman göz ardı ettiğimiz küçük eksiklikler yüzünden gerekli verimi alamadan bitiverir.

– Hedeflerinizi belirlediniz mi ? Felsefeniz doğrultusunda kısa orta ve uzun vadeli hedefler belirlemelisiniz. Bu hedefler net , anlaşılabilir ve mukayese edilebilir olmalılar.

– Detaylarda boğulmadan onlara gereken önemi verebilmelisiniz. Bilindiği gibi bu oyunda detaylar çok önemlidir. Ancak çok da detaycı olmak rahatsız edicidir. Monotonluk ve sıkıntı oluşturur, dikkat edin. Aynı şekilde çok tekrar da en az detaylarda boğulmak kadar tehlikelidir. Aynı amaca yönelik değişik driller kullanabilme becerisi gösterebiliyormusunuz. Bu driller sizin felsefenize uygun mu ?
– Oyuncularınızn beklentilerini, ihtiyaçlarını göz önüne alıyormusunuz? Onları ne derece tanıyorsunuz?
Onlar neden buradalar, onları buraya getiren nedenler nelerdir, hedefleri nelerdir, düşünüyormusunuz? Hangi sebeple onlarla birlikte olursanız olun sizin orada olmanızın ana sebebi ise onların gelişimine yardımcı olmaktır. Bunun farkındamısınız? Onları ne şekilde motive etmeniz gerektiği hakkında fikriniz var mı? Pozitif motivasyon tekniklerinin negatif olanlara göre daha etkili olduklarını biliyormusunuz ? Oyuncularınız önce insan sonra sporcu olduklarını düşünerek onlarla saha dışında da iletişim içerisinde olmak gerektiğini, zaman zaman onların arkadaşı , ağabeysi, babası olmak gerektiğinin bilincinde misiniz?

Daha yazacak çok şey var , ama özetle onların yarınının bügünden daha önemli olduğu düşüncesi taşıyormusunuz ?

Yazıyı Şiraz’lı Sadi’nin deyişi ile bitirelim, kendinize sorun “koyunlar mı çoban içindir, yoksa çoban mı koyunların hizmetindedir”

HURŞİT BAYTOK

BENZER YAZILAR

Basketbolda Takım Isınma Çalışmaları (Dwane C... Dwane Casey ’in hazırladığı Antalya Uluslar Arası Antrenör Gelişim Seminer notları. Dwane Casey kimdir? Oyunculuk döneminde NCAA'de Kentucky Wil...
Bir Basketbol maçına hazırlık nasıl olmalıdır... Bir basketbol takımının kapsamlı bir yıllık antrenman programı vardır.Takımda teknik taktik çalışmaların yanı sıra psikolojik hazırlıklar yapılır. ...
Basketbolda Baş Üstü Pas Tekniği Çoğunluklu pivot oyuncusuna verilen bir pas şeklidir. Yan taraflardan daha kolay verildiğinde, savunma oyuncularına nazaran, forvet oyuncuları tarafın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir