font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Altyapıda kondisyonun önemi. | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Altyapıda kondisyonun önemi.

29 Aralık 2015

kondisyon_basketbolBasketbol herkesin bildiği gibi hızlı oynanan kısa mesafede çabuk hareket edilmesi gereken, oyuncuların birbiriyle temasının fazla olduğu, patlayıcı kuvvet gerektiren bir zeka oyunudur. Yukarıdaki basketbolu oluşturan kondisyonel özellikler oyuncularda bulunması gerekenlerden sadece birkaçıdır. Bu özellikleri taşıyan ve üzerine bir şeyler koyup basketbol temel teknikleriyle birlikte uygulayan sporcular başarılı olmaktadır.

İstediğiniz kadar bir oyuncunun temel tekniği (pası, dribble,şutu) iyi olsun eğer kondisyonel özellikleri yeteri kadar iyi olmasın takım başarısını sağlayamazsınız. Bir düşünün iyi bir şutörünüz var ama savunmada onun üzerinden bacakları yeterince hızlı olmadığı için sayı yiyorsunuz. Yada içeride oynayan uzun oyuncunuz yetenekli ama kuvvetsiz. Yada oyun kurucunuz çabuk değil. İşte bunlar antrenörlerin karşılaştığı birkaç sorundan birkaçı. Bu sorunları sistemli bir kondisyon programıyla aşabilirsiniz. İstemez misiniz basketbolcunuzun daha yükseğe sıçramasını, daha hızlı koşmasını ve maçın sonuna kadar aynı gücü korumasını. Bide bu özelliklerin iyi bir fundamentalle birleştiğini.

Özellikle altyapıda yaşa uygun erken dönemde başlanan kondisyon çalışmaları sporcunun gelişimine önemli yer tutar. Yetenekler uygulanacak kondisyon, teknik ve taktik çalışmalarla şekillenecektir.

Sizlere birkaç örnek vermek istiyorum. Son gittiğim Türkiye Erkek Gençler Şampiyonası ve Bölgesel Lig Final Grubu maçlarında atletik özellikleri daha iyi olan oyuncuların ön plana çıktığını gördüm. İçeride güçlü ve ayakları çabuk olan bir uzunun vücudunu kullanarak kolay sayılar bulması, uzun bir 4 numara olan oyuncunun iyi sıçramasıyla topları bloklayarak içeriyi karartması, oyun kurucu mevkindeki oyuncunun hızlı hareket edip ön sahaya gelerek çabuk gelip fast break bulması ve adamını çok kalay geçmesi, forwart tipindeki bir oyuncunun atletik özelliğini kullanıp iyi savunma yapması bu oyuncuların önemli özellikleriydi. Sizde bu tip oyuncularınızın olmasını istemez misiniz ? Ne kadar takımınızda bu tip oyuncu olursa o kadar silahınız olmaz mı ?

Bu saydığımız önemli hususlardan dolayı altyapıda sistemli ve programlı bir kondisyon programının önemine inanın. Sadece bu da yeterli olmayacaktır. Teknikle bağlantılı kondisyon gelişimi size başarıyı kazandıracaktır.

Yazar Özer ÖZELER

BENZER YAZILAR

Tam saha 2*0 Fast Break Drill O1 panyaya topu atar ve ribaundu’nu alır aynı anda O2 köşeye sprint atar ve ribaunt alan O1’den ilk pası alır ortaya sağ elle dribling yapar O2 en faz...
Günün antrenörlük ipucu (03.08.2013) ” Antrenör, oyuncudan özür diler mi?… Şüphesiz ki; Gelişmiş ülkeler için ipucu yazıyor olsaydım,, bu sorunun cevabı istisnasız evet olurdu!! Ama bu ip...
3*3 kat savunması Bu çalışmada,savunma oyuncuları şu ana kadar öğrenilen tüm topsuz oyuncu savunma detaylarını dikkate almalıdır.Hücum oyuncusu (1) pası (2)’ye verdikte...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir