font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Altyapıda daha fazla oyuncu yetiştirmek için ne yapmalıyız? – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Altyapıda daha fazla oyuncu yetiştirmek için ne yapmalıyız?

2 Ocak 2016

cem_akdag1Belki duymuşsunuzdur geçtiğimiz ay Fenerbahçe genç takımı Amerika’ya hazırlık maçları yapmaya gitti ve başarılı antrenörleri sevgili Fikret Doğan, döndükten sonra izlenimlerini bizlerle paylaştı. Sevgili Fikret’in izlenimlerini okuduktan sonra bu yazıyı yazmaya karar verdim.
OTUZ YILDA DEĞİŞMEYEN ANLAYIŞ
Henüz on yedi yaşındayken hazırlık maçları yapmak için Amerika’ya giden şanslı oyunculardan biriydim. Rakiplerimiz sezonun ilk hazırlık maçlarını yapacak olan Kolej takımlarıydı. Sahaya çıktıkları zaman ilk dikkatimi çeken şey kadrolarının en az on beş, yirmi kişiden oluşmasıydı. Okul takımlarının kadrosuna girmek için mücadele veren bu oyuncular, maç içinde bol bol kendilerini gösterebilecek süreleri aldılar.

Biz ise her zamanki gibi tecrübeli oyuncularımızla tüm maçı oynarken, kenarda oturan iki genç oyuncu süre alabilmek için aradaki farkın açılmasını bekliyor, bizden daha kötü tekniğe sahip olan yaşıtlarımızı izlemekle yetiniyorduk.

Tam 30 yıl sonra Bayan milli takımı ile hazırlık maçları yapmak üzere tekrar Amerika’ya gitme şansını yakaladım. Geçen o kadar zamana rağmen değişen pek bir şey yoktu, bu defa sezon başladığı için takımlar on iki kişi ile sahaya çıkıyorlar ancak rakip antrenörler sahaya çıkan tüm oyunculara neredeyse eşit süreler veriyordu.

Biz ise daha önceki alışkanlıklarımızdan dolayı tecrübeli oyuncularımıza daha uzun süreler vererek maçları kazanmaya çalışıyorduk. Ancak otuz yıl öncesinde olduğu gibi yine maçların çoğunu kaybettik.

Otuz sene arayla aynı şekilde neticelenen bu iki olayın aktörlerinden biri olduğum için, ne zaman Avrupa takımlarının genç ve tecrübesiz kolej takımlarına yenildiğini duysam bu iki seyahat aklıma gelir.

kids playing basketball purchased from istock Aug 27, 2008 by J. Stycuk

DİSİPLİN VE ÇALIŞMA TEK ÇÖZÜM
Aradan bu kadar süre geçmesine rağmen alınan neticelerin değişmemesi size çok şaşırtıcı gelebilir. İki kıta arasındaki fark süratle kapanıyor, birçok Amerikalı Avrupa’da basketbol oynarken, Avrupalılar da NBA da boy gösteriyor, Amerikalı koçlar bizim uyguladığımız teknik ve taktiklerden esinleniyorlar ancak bizim onlardan almamız gereken çalışma ve disiplin konusunda çok yavaş ilerlediğimiz bir gerçek.

DETAYLAR DETAYLAR
Aslında uzun uzun anlatmaya da gerek yok, olaya bir bütün olarak bakınca herkesin kolayca göreceği bir gerçek var.

Basketbol maçını, bir atletizm müsabakası olarak düşünün ve yarış koşulurken bir antrenörün kendi sporcusuna sürekli ve detaylı olarak nasıl koşması gerektiğini anlatmaya çalıştığını hayal edin. Bu durumda antrenörün istediğini anlatması ne kadar zorsa, koşucunun da ona anlatılanı algılaması imkânsızdır.

Bizim oyuncularımız da, maç esnasında ne yapacaklarını onlara tembihleyen antrenörlerini duymak ve maç öncesi kendilerine ezberletilen şeyleri hatırlamak için koşamıyor ve zıplayamıyorlar.

BASKETBOL OYUNU OYUNCULARINDIR

Koçların öğretim sırasında detaylara fazla saplanması oyuncuların düşünmesine, bu da temponun yavaşlamasına neden oluyor.

Bu nedenle oyuncuların yaz aylarında çalışarak öğrendikleri, temel teknik hareketlerini uygulamalarına izin veren düzenleri kullanan kolej takımları karşısında, zor durumda kalıyoruz.

Belki bu durumu sezon öncesi yapılan kondisyon çalışmalarına bağlamak da doğru olabilir.

Ancak antrenmanların temposunu yükseltmek ve oyuncuları bu tempoda oynamaları için, yaz aylarında çalışmaya mecbur etmek biz antrenörlerin görevi olmalı.

Taktik olarak ortaya, sınırları esnek ve ucu açık bir şablon konulmalı. Oyunculardan bir tanesi arkadaşlarından hızlı koşuyorsa, sık sık yapıldığı gibi ona” dur, sakin ol “ demek yerine, diğerlerini onun hızına ayak uydurması için teşvik etmeliyiz.

Yorulan oyuncu, tekrar oyuna girme endişesi taşımadan kendi isteği ile oyundan çıkabilmeli.

Fizik olarak gelişmemiş oyunculara fazla yüklenmemek doğru olabilir ancak bu yaklaşımın diğer oyuncuları nasıl etkileyeceğini de düşünmemiz gerekli.

Tüm bunlar mevcut oyuncuların tembelleşmesine mani olurken, ortaya daha çok oyuncu çıkmasına ve daha geniş oyuncu yelpazesine sahip olmamızı sağlayacaktır.

NCAA da değişen kurallar nedeniyle kulüp takımları artık Amerika’ya hazırlık maçları yapmaya gidemiyorlar, bu nedenle tekrar bir kıyaslama yapmak için oldukça uzun süre beklemek zorunda kalabiliriz, umarım bu imkân doğduğunda aynı sorunlar gündeme gelmez.
CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu. (03.12.2013) ” Yeni çalışmaya başladığım oyunculara hep aynı şeyleri söylüyorum…Bunu okuyan eski oyuncularım varsa hemen hatırlayacaklardır!! “Bu sahada hata yapma...
Genç Kızlar Rusya’ya Mağlup Oldu Genç Kız Milli Takımımız, Fransa’da düzenlenen Reze Turnuvası’nın dördüncü maçında Rusya ile karşılaştı. Rusya karşılaşmanın ilk yarısını 31-26 önde ...
Günün antrenörlük ipucu (29,07,2013) ” Kötü antrenörün internetten araştırdığı ilk şey; Set hücumları, zone’a hücum, antrenman drilleri,, pres çeşitleri vb. dir!! İyi ve akıllı antrenörün...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir