font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Altyapı ve Fastbreak – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Altyapı ve Fastbreak

25 Kasım 2015

fast_breakBizler hızlı hücum çalışmalarına minik takımda başlarız.
Bu çalışmaların klasik sıralaması aşağıdaki gibidir.

1 ) Ribaund nasıl alınır?
2) Çabuk top nasıl çıkarılır?
3) İlk pas nasıl verilir?
4 )İlk pas nereden alınır?
5) Oyuncuların koşacakları kulvarlar nerelerdir?
6) Dripling yapılacaksa hangi bölgede yapılmalıdır?
7) 2-1/3-2/4-3 bitirişleri nasıl olmalıdır?

Yukarıdaki soruların cevapları koçlara göre değişse de, bazı kurallar hep aynı kalmıştır ve yukardaki konular ile ilgili yüzlerce drill vardır.
( Bu blogda benim alt yapı için uyguladığım bir hızlı hücum serisini bulabilirsiniz)

Peki bu çalışmaları yapmış ve genç takıma kadar yükselmiş bir oyuncuya, aynı çalışmaların biraz daha gelişmişleri dışında hızlı hücum ile ilgili neler yaptırabilirsiniz, neler öğretebilirsiniz?

GENÇ TAKIMLAR İÇİN FAST BREAK

İşte burada bu sorunun cevabını vermeye çalışacağım ama antrenmanlara başlamadan önce daha önce oynanmış herhangi bir maçın videosundan, basit bir istatistik çıkarmanız gerekiyor.
Bu maçta takımınız topu ele geçirdikten sonra geçen ilk 10 saniye içinde kaç atış yapmış. ( Çok detaya gerek yok sadece top takımınızın eline geçtiğinde içinizde yavaş yavaş 10 kadar saymanız yeterli 12, 13 saymanız pek bir şey değiştirmez onu da hızlı hücuma dâhil edebilirsiniz).Ayrıca bu bölümde yapılan top kayıpları ve şut yüzdelerinin miktarını da kayıt edin.
Bu istatistiki bir yere koyun ve saklayın daha sonra aşağıdaki benim denediğim ve başarılı sonuç aldığım çalışma metodundan esinlenerek çıkardığım tavsiyelerimi uyguladıktan sonra çıkaracağınız istatistikler ile karşılaştıracaksınız.

TAVSİYELER

Burada sizlere seminerlerde gösterilebilecek driller ve teknik detaylar yerine sadece bazı tavsiyelerde bulunacağım, belki bu yola kendi metodunuzu kendiniz belirleyeceksiniz. ( Müsait olduğum bir zamana denk gelirse, drilleri sizin sahanızda ve sizlerle birlikte oyuncularınıza uygulatmaktan zevk alırım)

NE OLURSA OLSUN HIZLI HÜCUM EDECEĞİZ

*Oyuncularınızın kafasında çabuk basket atmak fikrini oluşturmadığınız sürece çalışmalardan hiçbir sonuç elde edemezsiniz.
*Bunun için öncelikle sizin ikna olup kararınızı vermeniz gerekli.
*Ben hızlı hücum çalışmalarına başlarken, her saniyenin ne denli önemli olduğunu oyunculara anlatmak için küçük bir demonstrasyon yaparım.

DEMONSTRASYON

Bir oyuncu potaya uzanır ve turnike atışının son anını temsili olarak gösterir diğer oyuncu ise ( ağır çekim taklidi yaparak ) blok yapmak için topa uzanır .
Bu pozisyonda kolay bir turnikenin başarıya ulaşması ya da blok ile neticelenmesinin sadece bir cm lik mesafe veya bir salise olduğunu oyunculara gösteririm.
Daha sonra savunma ribaundu alınan ve hızlı hücumun başlama noktası olan diğer potanın altına gideriz.
Bu bölümde ribaund alındıktan sonra yapılan her hareket ,verilecek pas veya yapılacak dripling sırasında kaybedilen her bir saniyenin diğer potada blokla neticelenecek bir turnike olma ihtimalini hatırlatırım.

KURALAR HIZINIZI DÜŞÜRMEMELİ

* Başlangıçta oyuncularınıza uyarı yaparken klasik fast break kurallarının ne olduğunu hatırlatıp eğer daha süratli karşı potaya gidiliyorsa bu kuralların çok önemli olmadığını ikaz etmeniz gerekebilir.
Örneğin kısa oyuncunun fastbreak öncesi topu uzunun elinden alması durumunda, o oyuncuya mümkün olduğunca karşı çembere yakın top almasının daha iyi olacağını ancak böyle bir imkan olmadığı için bu yaptığının daha iyi olduğunu anlatabilirsiniz.

SÜRATLENMENİN KENDİNE HAS KURALLARI VARDIR

*Çabuk atış yapan oyuncuya, hücum ribaundu şansı yokken topu kullanmamasını söylemek yerine, diğer oyuncularınıza hücum ribaunduna koşmalarını söyleyin. Hatta kural koyun.

*Öndeki oyuncularınızın arkadaki oyuncuyu beklemesi yerine arkadakilerin öndeki oyuncuyu yakalamalarını isteyin. Özellikle uzun oyuncuları bol bol uyaracaksınız.

*Yanlış kulvar koşuları, dengesiz paslar, savunmayı okumadan yapılan dalışlardan kaynaklanan top kayıpları gibi sorunları da normal karşılayın ve sürekli tekrar ederek, basit ikazlarla oyuncularınızın çözmesini bekleyin.

TRANSİTİON GEÇİŞ DEMEKTİR

*Çalışmaları sadece hızlı hücum şeklinde değil, savunma, hızlı hücum ve hızlı hücum savunması olarak ve kesinti yapmadan uygulayın.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Pası ver.. Soruyu sonra sor.. Pas her ne kadar fundamental başlığı altında dribling’den sonra gelse de önem sıralamasında, basketbol oyununun felsefesi düşünüldüğünde, ilk sırada y...
Adam Adama Hücum Seti (TAU Ceramica) PG: #8 Jose Manuel CALDERON SG: #7 Arvydas MACIJAUSKAS SF: #6 Travis HANSEN PF: #21 Tiago SPLITTER C: #4 Luis SCOLA Diyagram.1) ...
Tam saha baskılı adam adama savunma. Tam saha baskılı adam adama savunmada öncelikle top çıkartan oyuncuyu tutan oyuncumuzun kapasitesine göre ( boyu,sürati,çabukluğu,zekası vs.) pozisyon...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir