font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Altyapı organizasyonu. | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Altyapı organizasyonu.

2 Şubat 2016

yıldız_milliA TAKIM KISA VADEDE BAŞARI İSTER

Altyapı konusunda üç önemli tespitim var; alt yapı organizasyonu kesinlikle A takımdan bağımsız hareket etmeli. A Takım Coach’ı hiçbir şekilde altyapı organizasyonuna karışmamalıdır.

Unutmayın, A Takım coach’ı elindeki malzemeyi en iyi şekilde kullanmaya çalışır. Kısa vadede başarı için kendine göre pratik çözümler bulur. Ayrıca her an işini kaybetme riskini taşımaktadır.

Coach’ın eğer altyapı tecrübesi varsa, kulübüne katkısı, alt yapı antrenörlerinin eğitimine yardımcı olmak ve hedef oyuncuların tespiti konusunda tavsiyelerde bulunmak şeklinde olmalıdır.
PİLOT TAKIM SON AŞAMADIR

A Takımların genç oyuncu ihtiyacı, çok özel yıldız adayı oyuncular haricinde, Ümit takım hüviyetindeki, üçüncü veya ikinci ligde oynayan “pilot takım” veya “kardeş kulüp” vasıtası ile sağlanmalıdır.
Bu organizasyonlarda, A takımda uygulanan oyun tarzları yerine ,genç oyunculardan en fazla verim alınacak düzenler seçilmeli, amaç hem oyuncu, hem de maçı kazanmak olmalıdır.

HER YAŞ GURUBUNA FARKLI ANTRENÖR GEREKİR

Altyapı programları, yaş guruplarında tecrübe sahibi olan antrenörler ve istatistikçiler tarafından yapılmalı. Genç, yıldız ve küçük takımlarda sadece oyuncu yetiştirmeyi amaçlayan sistemler uygulanmalı. Bu kategorilerde ilk amaç oyuncu kazanmak olmalıdır.

İSTATİSTİKLER İLE KONTROL

Oyuncuların gelişimini, antrenörlerin vereceği raporların yanı sıra istatistikler ile takip etmek gereklidir.
En basit haliyle, sezon başında oynan maçlarda oyuncuların yaptıkları istatistikleri sezon sonuna doğru yapılan istatistikleri karşılaştırmak yeterlidir.
Örneğin beklentiniz olan bir oyuncunun oyunda kaldığı süre ve kullandığı top miktarı, bir bakıma sene içinde nasıl çalışıldığının özetidir.

Cem AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Temel Basketbol Savunma Sistemi. İki türlü savunma sistemi vardır ilki adam adama savunma ve ikincisi de alan savunması. Şunu bilmeliyiz ki her iyi oyuncu savunma gerekli bütün yön...
Basketbolda Başarının Sırrı Topu Yere Vurmak!... Basketbolda yeni sırlar açıklanıyor. Bazıları çok ümit verici. Eski ABD?li koçlar arasında yapılan bir ankette basketbolda şut, pas, dribbling gibi te...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir