font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Alan savunması ve Uygulması – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Alan savunması ve Uygulması

24 Aralık 2015

Savunmanızın esnekliği açısından alan savunmaları size yardımcı unsur olacaktır.Çeşitliliğiniz rakibin hücum dengesini ve topa olan hakimiyetinide azaltacaktır.Ancak bu çeşitliliğe yer vermek için savunma çalışmalarınızı en üst konsantrasyonla ve müsaba şartlatında çalışmamız gerektiğinide unutmayalım.

Alan savunmalarında 1-2-2,2-3,1-3-1,2-1-2 vb dizilişler söz konusudur..Bu dizilişlerin takımınızın atletik,fiziksel vb özelliklere dayalı olarak gerçekleştirip uygulamamız gerekmektedir.

Bölge savunması ne zaman uygulanmalı.Şimdi bu konuda biraz bilgi verelim..

Eğer motorik özellikleri güçlü ve hızlı hücuma dayalı bir oyuncu kapasiteniz ve sisteminiz var ise fast break startı için alan savunmasıyapmakta yarar var..Ribaund üçgeninin oluşması ve tepede oynayan oyuncuların bir an önce rakip sahaya geçip sayı bulma olasılığı fazla olacağından bu tip hücuma yatkın takımların alan savunmasından kendisine fayda sağlaması yüksek ihtimaldir.

Bazı takımların silahları bellidir.Öyle ki artık o silahtan hücum etmek onlar için ezberlenmiş bir nevi otomatikleşmiştir ki bu tip hücum varyasyonlarına sahip takımlar içinde alan savunması uygulanmasında yarar olacaktır.Örneğin içeriye penetresi etkili olan ve bu yüzden ciddi anlamda takımını sürükleyen bir oyuncuyu durdurmak için yapılan alan savunması o oyuncunu bireysel yeteneklerini örneğin penetre alanını daraltacaktır ve dolayısı ile bu rakip takım kimyasını dış şut atmaya ve tereddüte düşürmeye yetebilecek öge olabilir.

zone_defanseRakip takımın oyun kurucu ve pota altı oyuncuları uzun ise alan savunmasına dönmekte yarar getirecektir.2-3,2-1-2 gibi pota altında sayısal üstünlük sağlayan alan savunmalarını yapmak bizim ribaund üçgenimizi oluşturmamızda katkısı olacaktır.

İyi pas yapan bir takım alan savunmalarına hücum için ısrarla pas yapar ve en uygun atış anını beklemek için bu işlevine devam eder.Ancak bir takımda bütün oyuncuların çok üst seviyede pasör olma oranı azdır.Dolayısı ile alan savunmasında bu tecrübesiz ve tereddütlü olan takımların hata yapma oranı artacak ve zor şut seçimlerinde bulunacaktır.Bu tip takımlara karşıda alan savunmasını yapmak bizim artılarımızdan biri olacaktır.

Bire bir oynama kapasitesine sahip olan takımlara karşı alan savunması yapmak onları yavaşlatacak ve birebirde sergilemiş oldukları performansını durduracak daha çok dışarıdan şut bulma arayaşını itecektir.Bu sebeple birebirde adam geçme yeteneği güçlü olan takımlara karşıda alan savunması uygulayınız.
Maç içerisinde faul problemi nedeni ile uzun süreler kenarda oturtmak zorunda kaldığımız etkili oyuncularımız vardır.Sahada görev versek adam adama savunmada yapıyorsak akıllı bir takım bu oyuncumuzu oyun dışı bırakmak için üzerinden ısrarla oynamaya devam edebilir.Ancak bu oyuncumuzu sahada tutmak istiyorsak alan savunması yapabiliriz.Alan savunmasında faul oranı daha düşüktür ve bu yönde bizim için eğer o oyuncunun sahada kalması gerekiyorsa uygun bir müdafaa seçimi olacaktır.

Sezon içerisinde sizin yaptığınız adam adama müadafasına çok iyi hücum eden ve savunmayı dağıtan bir rakiple karşı karşıya kalmış olabilirsiniz.Bu şekilde hızlı oynayan takımlara karşı alan savunmasına dönmek rakibinizin paslaşma sayısını arttıracağından hızını yavaşlatabilir ve dengesini bozabilir.Bu tip hücum eden takımlara karşıda alan savunmasına dönmekte faydalı olabilecektir.

KEMAL BAŞARAN

 

BENZER YAZILAR

Maç öncesi ve devra arası soyunma odası organ... Maçtan 1 saat önce oyuncular soyunma odasına gelir ve hazırlanır.Her oyuncu hazır olunca takım toplantısına geçeriz. Toplantıda önce asistan coach ra...
Fast break drill 2*0 O1 panyaya topu atar ve ribaundu’nu alır aynı anda O2 köşeye sprint atar ve ribaunt alan O1’den ilk pası alır ortaya sağ elle dribling yapar O2 en faz...
Günün antrenörlük ipucu (29,07,2013) ” Kötü antrenörün internetten araştırdığı ilk şey; Set hücumları, zone’a hücum, antrenman drilleri,, pres çeşitleri vb. dir!! İyi ve akıllı antrenörün...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir