font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Potanın küçük perileri – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Potanın küçük perileri

7 Aralık 2010

turgutlu_2010Geçtiğimiz hafta Bolu’da gerçekleştirilen “Küçük Bayanlar Anadolu Şampiyonası”nı yazmayı çok istedim, bunun için de tüm işlerimin arasında birkaç maç hariç tüm maçları seyrettim ama ne yazık ki yazmaya zaman bulamadım. Nihayet sizlerle paylaşabiliyorum.

Gördüğüm kadarıyla Bolu için basketbol çok uzak, çok yabancı bir spor dalı. 12 yıl oynadığım ve çok sevdiğim,artık bir basketbol antrenörü olduğum için, gittiğim birçok ilde basketbolun durumunu da soruşturuyor, hangi kategori olursa olsun maçları seyrediyorum. Antrenman seyretmeye gitmişliğim bile vardır.

Bazı iller hatta ilçeler çok başarılılar. Ben de özellikle bu başarıyı yazacağım.

Birazdan bahsedeceğim takım bir ilçe takımı. Bolu’dan daha büyük olmayan ve Bolu kadar da uygun bir bölgede bulunmayan, Manisa’nın Turgutlu Belediye Spor takımı.

Bizim ilimizde bayan basketbol oyuncusu mumla aranırken, bir ilçe takımı, önemli bir basketbol turnuvasında final oynadı. Bu göz ardı edilmemesi gereken bir başarı.

Bursa, Kocaeli, Mersin gibi büyük illerin belediye takımları arasında ikinci olmak büyük bir başarı.

Elbette bu başarı yeni değil, öğrendiğime göre şansla gerçekleşmemiş. Zaten sonuçta hiçbir başarı şans ve tesadüf değildir. Geçmişini değil, bir takımın bir turnuvada nasıl başarılı olacağını anlatacağım sizlere.

Altyapı oyunları elbette yetenekleriyle de oynar ama unutmamak gerekir ki bir altyapı takımını başarıya götüren moral motivasyon gücüdür. Özellikle bayan altyapı oyuncuları çok kırılgandır, yaptığınız her hareket, her sözünüz onları daha fazla etkiler.

Ve küçük bir oyuncuya özgüven kazandırmak herkesin harcı değildir. İşte bu yüzden bizim takımlarımız genelde maçların sonunda yenik ayrılan, baskıyı yönetemeyen taraftır.

İkinci maçlarında 10 sayıdan daha fazla farkla geriye düşmüşlerdi. Rakipleri oyunu kontrolünde tutmuş, farkı maçı kazanmalarına yetecek kadar açmışlardı.

Sonra ne mi oldu? Fark biraz kapandı, Turgutlu spor’un rakibi mola aldı. İşte hikaye orada başladı.

Diğer takımın hocası önde olmalarına rağmen kızlara bağrınırken, Turgutlu Belediye Spor’un hocası moralleri asla düşürmüyor, yumuşak ama kararlı davranıyor, tüm bunlar tribünden bile fazlasıyla fark edilebiliyordu.

12Mola bittiğinde skoru bilmeyen birisine sorsak hangi takımın önde olduğunu emin olun söyleyemezdi. Galip takım oyuncularının gözünde korku,

7 numaralı Kübra takımın yıldızı, hem fundamental hem de liderlik özellikleri açısından yaşıtlarına göre ileride. Belli ki basketbolun temel hareketlerini iyi öğretmişler çünkü küçük basketbolcular hocalarının aynasıdırlar. Ne öğretip ne öğretmediğinizi çok güzel gösterirler…

10 Numaralı Ebru’yu çok beğendim, üzerine düşülürse çok iyi bir oyun kurucu olacaktır. Bir gün bayan takımı çalıştırırsam mutlaka kadromda görmek  isteyeceğim bir oyuncu.

İkisi de çok inançlı, top ellerine çok yakışıyor ve daha güzeli ne biliyor musunuz?

Ne hücumda ne savunmada hocalarına bakmıyorlar.

Rakip mi? Sanki hocalarının elinde kumanda var, play station oynar gibi her an bir azar, her an bir emir bekliyorlar, iradelerini teslim etmiş durumdalar.

Sonuç mu?

Son moladan sonra rakip oyuncuları ağlayarak oynuyordu. Hocalarından yedikleri tepikler yüzünden gözlerinden yaş geliyor, hıçkıra hıçkıra oynuyorlardı.

Bu ortamda maçı kim mi kazandı?

Tabi ki 15 sayı geriden gelen Turgutlu Belediyesi… Ve bu takımdan yükselen gençler, ülke sporunu bir yere taşıyacaklar. Kanıtı mı? Yarı finalde yine geriden gelerek yendikleri Bursa Belediyesi için de tezahurat yapan, aslan gibi kızlara sahipler… İşte bu sayede tüm turnuva boyunca tribünde seyircisi olan tek takımdılar, her maçta onların yanındaydım.

Koçları Taylan Yerlikaya’yı, ekibini ve Basketbola büyük destek veren Turgutlu Belediyesi’ni kutlarım. Bizimkilere de örnek olsun…

Şampiyon Mersin Belediyesi ise çok farklı bir takım, zaten turnuvayı kazandılar, onlara söyleyecek pek fazla söz yok elbette.

Ama tekrar belirtmek istiyorum, her küçük oyuncu hocasının aynasıdır. Onlardan öğretmediklerini isteyerek azarlayan, şiddet uygulayan koçlar, bu hareketleri asıl hak edenlerdir.

Bu turnuvayı güzel bir şekilde organize ederek Bolu’da basketbola dair bizlere umut veren Gençlik Spor İl Müdürlüğünü, Spor Servisi Daire Başkanı Emre beyi ve tabi ki çok sevgili Vali Yardımcım Cemal Yıldızer’i gönülden tebrik ediyorum.

Özellikle sayın valimin son gün attığı şutlar ve nihayetinde attığı basket, o güler yüzlülüğü ve gençliğe desteği herkes tarafından not edilmeli. Nasıl ki çocuklar koçlarının aynasıysa iller de yöneticilerin aynasıdır. Ben inanıyorum, Bolu’da basketbol bu kadarla kalmayacak…

Çağlar AKAY/Bolu

Basketbol Antrenörü

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu. (11.01.2014) ” Bugün, antrenörleri direk olarak ilgilendiren temel sıkıntılardan birine değineceğim!… Modern kölelik!! Antrenör- Lisanslı oyuncu ilişkisi!! Basketb...
Altyapı organizasyonu. A TAKIM KISA VADEDE BAŞARI İSTER Altyapı konusunda üç önemli tespitim var; alt yapı organizasyonu kesinlikle A takımdan bağımsız hareket etmeli. A ...
Günün antrenörlük ipucu. (27.06.2014)  ” Bugün biraz kişisel yaklaşımlara değinmek istiyorum. Bilirsiniz, meşhur söz der ki; ” Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır! “… Bu sözün antrenörlük...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir