font-family: \'Open Sans\', sans-serif;3*3 yardım – geri adamına dönme – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

3*3 yardım – geri adamına dönme

6 Ocak 2016

Bu çalışma adam adama savunmanın şu ana kadar öğrenilen her bir parçasını içeren çok temel bir çalışmadır.Oyuncular ‘şekil 1’de gösterildiği gibi,topun bulunduğu yere göre pozisyon alır ve yerleşirler.(1) hücum oyuncusu süratli bir şekilde içeri penetre eder ve yardım tarafında hazır bulunan /5\  savunma oyuncusu tam 3 sn. çizgisinin üstünde dip çizgiyi de kapatacak şekilde toplu oyuncuyu durdurur./1\ savunma oyuncusu toplu oyuncu yanında kalır ve /5\ ile ikili sıkıştırma (double team) yaparlar.Bu esnada /3\ savunma oyuncusu da (5) hücum oyuncusunun önüne doğru gelir ve yardım eder.(1) hücum oyuncusu ikili sıkıştırmanın üzerinden pası (3)hücum oyuncusuna atar./3\ savunma oyuncusu ‘ pasla beraber ‘ adamına döner(recover).Ve şuttan caydırma savunmasını uygular(close-out )./5\ alçak post savunmasını yapar,/1\ yardım tarafı savunma pozisyonuna geçer.

basketbol_yardim_savunmasi1 basketbol_yardim_savunmasi2

Bu pozisyonda ,(3) pası içeri (5)’e verir,/3\ kendi adamı ve (5) hücum oyuncusunun arasında pozisyon alır.Bu noktada /3\ hem (5)’i hem de (3)’ü kontrol etmelidir.

basketbol_yardim_savunmasi3


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir