font-family: \'Open Sans\', sans-serif;2*2 pick and roll – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

2*2 pick and roll

5 Ocak 2016

A- İKİLİ SIKIŞTIRMA (DOUBLE TEAM)

Guard oyuncusunun iyi şutör ve pick and roll ‘u iyi oynayan bir  oyuncu olması ve (5) hücum oyuncusunun toplu oyuncunun savunmasına perdeleme yapması halinde ,bu oyuncunun üzerindeki baskıyı artırmak ve oyunu bozmak için /5\ no’lu oyuncu ile ikili sıkıştırma yapılır./1\ gelen perdelemenin tersine kapatmalıdır ve toplu oyuncuya (1) yaklaşarak vücudunu aşağı doğru iyi alçaltarak perdelemenin üzerinden geçmeye çalışmalıdır./5\ savunma oyuncusu perdeleme yapacak oyuncuyu (5) yakından takip ederek,(1)hücum oyuncusunun dribbling yoluna dikey ve saldırgan (agresif)bir şekilde çıkarak ikili sıkıştırmayı yapmalıdır.Daha sonra çok çabuk bir şekilde toplu oyuncuyu (1)savunma oyuncusuna /1\ bırakıp içeri devrilen (ROLL) kendi adamına (5) yetişmelidir.

pick_and_roll1  pick_and_roll2

B- TOPLU OYUNCUYA GÖZÜKMEK (SHOW UP)

Guard (1) oyuncusunun şutör ve post (5) oyuncusunun çabuk ve iyi bir uzun olması halinde /5\ savunma oyuncusu kısa ve etkili bir show-up sonrası çok çabuk adamına geri döner./1\ perdelemenin üzerinden geçerek (1) hücum oyuncusunun önüne gelir.

pick_and_roll3

BENZER YAZILAR

Köşeden yarı saha 1*1 Oyuncular şekildeki gibi yerleşirler Coach düdük çaldığında işaretlerin arkasından dönerek 1x1 oynarlar.
Basketbolda kuvvet antrenmanı ve örnekleri. Prof. Dr. Yaşar Sevim'in hazırladığı sunum içeriğinde kuvvet nedir?,kuvveti etkileyen faktörler,kuvvetin sınıflandırılması,kuvvet antrenmanlarının met...
Basketbolda takım olgusu. Hepimizin bildiği gibi, gururla, gözlerimiz dolu dolu olarak seyrettiğimiz basketbol Milli takımımız Avrupa şampiyonasında 6 maç ta 5 galibiyet aldı. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir