font-family: \'Open Sans\', sans-serif;2*2 close out (şutu engelleme) – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

2*2 close out (şutu engelleme)

6 Ocak 2016

Bu çalışmada ilk bölüm yarı sahada topa göre pozisyon,yardım ve adamına geri dönüş (RECOVER) , şutu engelleme close-out,tam sahada ise hücumdan savunmaya çabuk geçiş ve geri koşma(DEFENSIVE TRANSITION)çalışılır.

Top antrenördedir ve oyuncular topun bulunduğu pozisyona göre;açık ya da kapalı (top tarafı)stance pozisyonunda olurlar.Antrenör birkaç kere pozisyon değiştirdikten sonra pası verir.

close_out1 close_out2

Pası alan oyuncu 1 X 1 oynayarak içeri penetre eder.Yardım  tarafı oyuncusu bu penetreye yardım eder ve atılan pasla beraber kendi oyuncusuna döner.Bu safhada en önemli nokta ‘close-out’ yani toplu oyuncuyu şut atmaktan çaydırmaktır.

close_out3

Şut atıldıktan sonra hücum oyuncuları mutlaka rebounda girmeli ve savunma oyuncularının box-out yapmalarına zemin hazırlamalıdırlar.Alınan rebound’tan sonra hücum oyuncuları çok çabuk   savunmaya geçerler ve çalışma tam sahaya taşınmış olur.

close_out4

BENZER YAZILAR

Topsuz taraftaki hücum oyuncularını ve katlar... Topsuz taraftaki oyuncularına savunma genel olarak anlatılmalıdır.  Topsuz taraftaki H.O.rını savunurken SAVUNMA ÜÇGENİ kuralını uygularız. Savunma üç...
Günün antrenörlük ipucu. (25.06.2014) ” Daha önce benzer konuya temas etmiş olabilirim ama yeni sezona, yine kanayan bir yara ile başlayalım! Antrenman vakitlerini efektif kullanmak, bir a...
1dk şut drill 1 Dakika Şut 1 Numaralı oyuncu her şuttan sonra karşı yan çizgiye git ve en yakın şut bölgesine geri döner. 2 Numaralı oyuncu reboundçudur ve sayıla...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir