font-family: \'Open Sans\', sans-serif;2*2 close out (şutu engelleme) | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

2*2 close out (şutu engelleme)

6 Ocak 2016

Bu çalışmada ilk bölüm yarı sahada topa göre pozisyon,yardım ve adamına geri dönüş (RECOVER) , şutu engelleme close-out,tam sahada ise hücumdan savunmaya çabuk geçiş ve geri koşma(DEFENSIVE TRANSITION)çalışılır.

Top antrenördedir ve oyuncular topun bulunduğu pozisyona göre;açık ya da kapalı (top tarafı)stance pozisyonunda olurlar.Antrenör birkaç kere pozisyon değiştirdikten sonra pası verir.

close_out1 close_out2

Pası alan oyuncu 1 X 1 oynayarak içeri penetre eder.Yardım  tarafı oyuncusu bu penetreye yardım eder ve atılan pasla beraber kendi oyuncusuna döner.Bu safhada en önemli nokta ‘close-out’ yani toplu oyuncuyu şut atmaktan çaydırmaktır.

close_out3

Şut atıldıktan sonra hücum oyuncuları mutlaka rebounda girmeli ve savunma oyuncularının box-out yapmalarına zemin hazırlamalıdırlar.Alınan rebound’tan sonra hücum oyuncuları çok çabuk   savunmaya geçerler ve çalışma tam sahaya taşınmış olur.

close_out4

BENZER YAZILAR

Ribaundun temel bileşenleri Basketbol ribaundu, oldukça basit bir ön pozisyondur. Topun ineceği yeri tahmin etmeli ve başka herhangi biri almadan onu almalısınız. Bu; (...
Günün antrenörlük ipucu. (20.01.2014) “Her şeyin kuralını baştan koymak, antrenörün önemli vasıfları arasındadır. Her şeyin kuralını önceden koymak geleceği görmek gibidir!! Bugün bir antr...
Ribaunt. Genelikle hepimiz çoğu zaman takımımızın ribaund problemi olduğundan,halbuki bu konunun çok önemli olduğundan ve antrenmanlarda yeterli zamanı ayırmış...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir