font-family: \'Open Sans\', sans-serif;1*1 topsuz oyuncu savunması – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

1*1 topsuz oyuncu savunması

4 Ocak 2016

[Diagram 1]Bu çalışmada savunma oyuncusu kapalı stance pozisyonunda hücum oyuncusuna topu aldırmama savunması yapar.

1x1savunma1

 

 

 

 

 

 

 

 

[Diagram 2]hücum oyuncusu topu aldığında dip çizgiye doğru penetre eder.Savunma oyuncusu dip çizgiyi sıçrama adımı ile kapatır ve penetreyi durdurur.Bu noktada hücum oyuncusu pası antrenöre geri verir.

1x1savunma2

[Diagram 3]Pastan sonra (1) hücum oyuncusu 1 sn.kadar bekler.Antrenörün diğer antrenöre pası ile savunma oyuncusu açık stance pozisyonuna geçer.Hücum oyuncusu bu noktada kat ederek pota altında top ister.

1x1savunma3

[Diagram 4]Alamazsa;katına devam eder ve topu forvet
pozisyonunda almaya çalışır.Savunma oyuncusu bu noktada kapalı stance pozisyonunda top aldırmama savunması yapar.Hücum oyuncusu topu aldığında 1 X 1 toplu oyuncu savunmasına geçilir.

1x1savunma4

Dikkat Edilecek Detaylar :
– Savunma oyuncusu;topu ve hücum oyuncusunu aynı anda görmeli ve atılacak pasa hazır olmalıdır.
– Açık stance pozisyonunda kat savunması yaparken ellerle mutlaka hücum oyuncusuna temas edilmelidir.
– Savunma oyuncusunun bir dikkat ediceği nokta ise,baseline tarafında olan ayağının biraz daha geride olması,hücum oyuncusuna yakın olan ayağını ise hücum oyuncusunun 2 ayağının arasında olucak şekilde pozisyon almasıdır.Burdaki amaç ise,hücum oyuncusunu baseline tarafına yönlendirmektir.

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu (23,07,2013) Oyuncular,, bir çalışmanın/drillin hangi amaçla yapıldığını ve nerede/nasıl kullanacaklarını bilmelidir! Antrenör olarak göreviniz,, evde yaptığınız y...
Basketbolda Double Pick Screeni kuran bir yerine iki oyuncunun olduğu screenlerdir. Genellikle double pick olarak adlandırılan screen türünde screeni kuran iki oyuncu yan yan...
Beklenen oyuncu olmak. Altta var olan maddeler beklenen ve istenen oyuncu için geçerlidir, 1) Her zaman istekli savunma yap, unutma ki savunmanın %75i istemekle olur. Hüc...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir