font-family: \'Open Sans\', sans-serif;1*1 topsuz oyuncu savunması – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

1*1 topsuz oyuncu savunması

4 Ocak 2016

[Diagram 1]Bu çalışmada savunma oyuncusu kapalı stance pozisyonunda hücum oyuncusuna topu aldırmama savunması yapar.

1x1savunma1

 

 

 

 

 

 

 

 

[Diagram 2]hücum oyuncusu topu aldığında dip çizgiye doğru penetre eder.Savunma oyuncusu dip çizgiyi sıçrama adımı ile kapatır ve penetreyi durdurur.Bu noktada hücum oyuncusu pası antrenöre geri verir.

1x1savunma2

[Diagram 3]Pastan sonra (1) hücum oyuncusu 1 sn.kadar bekler.Antrenörün diğer antrenöre pası ile savunma oyuncusu açık stance pozisyonuna geçer.Hücum oyuncusu bu noktada kat ederek pota altında top ister.

1x1savunma3

[Diagram 4]Alamazsa;katına devam eder ve topu forvet
pozisyonunda almaya çalışır.Savunma oyuncusu bu noktada kapalı stance pozisyonunda top aldırmama savunması yapar.Hücum oyuncusu topu aldığında 1 X 1 toplu oyuncu savunmasına geçilir.

1x1savunma4

Dikkat Edilecek Detaylar :
– Savunma oyuncusu;topu ve hücum oyuncusunu aynı anda görmeli ve atılacak pasa hazır olmalıdır.
– Açık stance pozisyonunda kat savunması yaparken ellerle mutlaka hücum oyuncusuna temas edilmelidir.
– Savunma oyuncusunun bir dikkat ediceği nokta ise,baseline tarafında olan ayağının biraz daha geride olması,hücum oyuncusuna yakın olan ayağını ise hücum oyuncusunun 2 ayağının arasında olucak şekilde pozisyon almasıdır.Burdaki amaç ise,hücum oyuncusunu baseline tarafına yönlendirmektir.

BENZER YAZILAR

Basketbolda Driplingin Önemi. Dribling çok önemli bir silahtır. Dribl yapılmayan bir oyun çekilir mi ? Her silah gibi tehlikelidir de. Dikkatli ve kararında kullanılmalı. İyi Drib...
İlk 8 deyiz … Yıldız Kızlar Türkiye Şampiyonasında Turgutlu Belediye:71 Antalya Koleji:51 İlk 8 deyiz Erzurumda 1 hafta turnuva oyna o yorgunluğa rağmen sahada herş...
Adanmak (Bir hayalin peşinde: Yalçın Granit)... Uzun zamandır merakla  beklediğim kitaba bugün nihayet kavuştum. Ülkemizde bu tarz çalışma yok denecek kadar az inşallah bu kitap bir  başlangıç olur ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir