font-family: \'Open Sans\', sans-serif;1*1 toplu oyuncu savunması (kısalar) | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

1*1 toplu oyuncu savunması (kısalar)

4 Ocak 2016

Bu çalışmada oyuncular yarı sahada ve 3 bölgede ( Her iki forvet,guard) çalışırlar.Savunma oyuncusu /1\ pas alabilmek için önce topun tersine bir aldatma (fake)yaparak topa döner.Hücum oyuncusu (1) pası /1\’in hedef gösterdiği yere atar ve topun tersine aldatma yaptıktan sonra topa doğru kat eder.
Burada elden ele pas (hand-off)verilir.(1) topu alır almaz hücum başlar, /1\ savunmada da rakibinin mümkün olduğunca 3sn. koridorunun dışından atış yapmasını sağlamaya çalışır.

Dikkat Edilecek Detaylar :
– Savunma oyuncusu her zaman bir kol mesafesinde olmalı.Bir ayağı hafif önde ve devamlı hareket halinde olmalı.Öndeki koluyla dribbling’ciyi rahatsız etmeli diğer eli alt tarafta gidiceği yöne engel olmaya çalışmalıdır.
– 1 X 1 savunmada en önemli amaç savunma oyuncusunun hücum oyuncusuyla pota arasındaki konumunu devam ettirmek ve korumaktır.

1x1drill

BENZER YAZILAR

Basketbolda takım başarısını etkileyen temel ... Her basketbol oyuncusu kendi kişisel başarısını ve takımının başarısını doğrudan etkileyen 3 zararlı durumdan haberdar olmalıdır. 1- Zayıf savunma 2...
Kazanmak mı yoksa eğitmek mi ? Yerli yabancı birçok basketbol seminerine katılmış bir koç olarak oldukça önemli bir tespitim var; hangi organizasyona gidersem gideyim, sahada konuşm...
2*2 yardım savunması drill Oyuncular şekilde gösterildiği gibi forvet pozisyonunda iki gurup halinde dizilirler.Top sağ forvetteki hücum oyuncusun dadır. O1 içeriye doğru dribli...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir