font-family: \'Open Sans\', sans-serif;1*1 toplu oyuncu savunması (kısalar) | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

1*1 toplu oyuncu savunması (kısalar)

4 Ocak 2016

Bu çalışmada oyuncular yarı sahada ve 3 bölgede ( Her iki forvet,guard) çalışırlar.Savunma oyuncusu /1\ pas alabilmek için önce topun tersine bir aldatma (fake)yaparak topa döner.Hücum oyuncusu (1) pası /1\’in hedef gösterdiği yere atar ve topun tersine aldatma yaptıktan sonra topa doğru kat eder.
Burada elden ele pas (hand-off)verilir.(1) topu alır almaz hücum başlar, /1\ savunmada da rakibinin mümkün olduğunca 3sn. koridorunun dışından atış yapmasını sağlamaya çalışır.

Dikkat Edilecek Detaylar :
– Savunma oyuncusu her zaman bir kol mesafesinde olmalı.Bir ayağı hafif önde ve devamlı hareket halinde olmalı.Öndeki koluyla dribbling’ciyi rahatsız etmeli diğer eli alt tarafta gidiceği yöne engel olmaya çalışmalıdır.
– 1 X 1 savunmada en önemli amaç savunma oyuncusunun hücum oyuncusuyla pota arasındaki konumunu devam ettirmek ve korumaktır.

1x1drill

BENZER YAZILAR

En faydalı antrenman: TV’de maç seyretm... Türk Basketbolu'nun tek bir problemi var. Basketbolumuz tribünlerin dolmasını bekliyor. Tribünlerin dolması için tek çare sahada hayranlıkla izleyeceğ...
İyi bir antrenör nasıl olmalıdır? Antrenör Antrene eden ,çalıştıran anlamındaki bu kelime genellikle spor çalıştıran veya spor öğreten ,öğrettikleri spor dalında ilim yayan,ilmi bilgi...
Coaching Elinizdeki oyuncuların bazıları daha bilgili, bazıları daha atletik, bazıları daha özel olabilir. Hepsinin birlikte uygulayabilecekleri bir sistem bul...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir