font-family: \'Open Sans\', sans-serif;1*1 toplu oyuncu savunması (kısalar) – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

1*1 toplu oyuncu savunması (kısalar)

4 Ocak 2016

Bu çalışmada oyuncular yarı sahada ve 3 bölgede ( Her iki forvet,guard) çalışırlar.Savunma oyuncusu /1\ pas alabilmek için önce topun tersine bir aldatma (fake)yaparak topa döner.Hücum oyuncusu (1) pası /1\’in hedef gösterdiği yere atar ve topun tersine aldatma yaptıktan sonra topa doğru kat eder.
Burada elden ele pas (hand-off)verilir.(1) topu alır almaz hücum başlar, /1\ savunmada da rakibinin mümkün olduğunca 3sn. koridorunun dışından atış yapmasını sağlamaya çalışır.

Dikkat Edilecek Detaylar :
– Savunma oyuncusu her zaman bir kol mesafesinde olmalı.Bir ayağı hafif önde ve devamlı hareket halinde olmalı.Öndeki koluyla dribbling’ciyi rahatsız etmeli diğer eli alt tarafta gidiceği yöne engel olmaya çalışmalıdır.
– 1 X 1 savunmada en önemli amaç savunma oyuncusunun hücum oyuncusuyla pota arasındaki konumunu devam ettirmek ve korumaktır.

1x1drill

BENZER YAZILAR

Lise Takımımız Manisa Şampiyonu Lise Genç Kızlarda İl Şampiyonu Turgutlu Zübeyde Hanım Kız Teknik ve Meslek Lisesi  oldu.Tüm oyuncularımı kutluyorum.    ...
Günün antrenörlük ipucu (20.08.2013) ” Tüm antrenör vasıfları arasında “Üslup” konusunun belki de en önemli şey olduğunu düşünürüm! Hatta bizim ülkede öyle etkilidir ki; Bilgi/tecrübe dol...
Basketbolda geçiş hücumu. CSKA MOSKOVA İKİNCİ TAKIMI BAŞANTRENÖRÜ ANDREI MALTSEV’İN GEÇİŞ HÜCUMU Her takımın hücum faaliyetindeki hedefi hücum oyuncusu için en rahat atış kull...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir